Facebook

Valitse palvelu ja tee työtilaus!

Hoitamaton metsä ei pankkitiliä lihota

Metsänhoitoyhdistys Keski-Suomi auttaa saamaan metsästä hyvää tuottoa sukupolvesta toiseen.
Kerromme miten saat metsäsi tuottamaan ja teet kannattavaa puukauppaa.
Me myös tarjoamme kaikki metsäalan palvelut.
Jos et osaa, halua tai jaksa, voit myös ulkoistaa metsäsi hoidon meille.

Kysy lisää oman alueesi metsäasiantuntijalta >>

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: (#4) Application request limit reached
Type: OAuthException
Code: 4
Please refer to our Error Message Reference.

Metsäasiantuntijat kunnittain

Ota yhteys metsä-
asiantuntijaasi, kun
• haluat myydä puuta
• haluat tilata metsähoitoa
• metsäsi kaipaa lannoitusta
• tarvitset veropalvelua, tila-arvion
  tai metsäsuunnitelman
• sinulla on kysyttävää metsäsi tilanteesta

Metsäasiantuntijat

KANNONKOSKI
Jukka Kainulainen 040 769 7694, jukka.kainulainen@mhy.fi
Pekka Viljakainen 0400 244 669, pekka.viljakainen@mhy.fi

KINNULA
Juho Vähätiitto 0400 391 206, juho.vahatiitto@mhy.fi

KIVIJÄRVI
Teemu Jussilainen 0400 257 722, teemu.jussilainen@mhy.fi

KEURUU
Kerkko Jalava 040 831 1857, kerkko.jalava@mhy.fi
Pentti Kaihlaniemi 0400 224 848, pentti.kaihlaniemi@mhy.fi
Kalevi Kojola 040 503 7376, kalevi.kojola@mhy.fi
Arttu Suihkonen 0400 542 956, arttu.suihkonen@mhy.fi

KONNEVESI
Juho Laitinen 0400 241 154, juho.laitinen@mhy.fi
Sakari Hautala 040 355 9409, sakari.hautala@mhy.fi

MULTIA
Antti Kortteinen 0400 201 677, antti.kortteinen@mhy.fi
Johannes Lehtomäki 040 825 2567, johannes.lehtomaki@mhy.fi

PETÄJÄVESI
Ville Pätynen 040 831 1853, ville.patynen@mhy.fi
Jarmo Räty 0400 549 127, jarmo.raty@mhy.fi

PIHTIPUDAS
Hannu Aho 040 767 0161, hannu.aho@mhy.fi
Jouni Myllylahti 040 5207 909, jouni.myllylahti@mhy.fi
Marko Pönkkö 0400 281 664, marko.ponkko@mhy.fi

SAARIJÄRVI
Janne Löytöjärvi 040 823 0026, janne.loytojarvi@mhy.fi
Elias Walkeajärvi 0400 343 270, elias.walkeajarvi@mhy.fi
Jukka Oittinen 0400 343 073, jukka.oittinen@mhy.fi
Jouni Salokivi 0400 343 319, jouni.salokivi@mhy.fi

UURAINEN
Markus Laivamaa 040 526 0914, markus.laivamaa@mhy.fi
Erkki Kuokkanen 0400 420 890, erkki.kuokkanen@mhy.fi

VIITASAARI
Joni Saraste 0400 345 207, joni.saraste@mhy.fi
Mikael Vesamäki0400 514 066, mikael.vesamaki@mhy.fi
Hannele Kivelä 0400 344 026, hannele.kivela@mhy.fi
Matti Kuurne 0400 345 208, matti.kuurne@mhy.fi

ÄÄNEKOSKI
KANTA-ÄÄNEKOSKI JA SUOLAHTI:
Jarmo Kuorinki 0400 722 932, jarmo.kuorinki@mhy.fi
KONGINKANGAS:
Jukka Vertainen 0400 457 739, jukka.vertainen@mhy.fi
SUMIAINEN:
Otto Halttunen 040 830 4383, otto.halttunen@mhy.fi
Tarja Salonen 050 566 1762, tarja.salonen@mhy.fi

Muut yhteystiedot

Tarkemmat palvelukuvaukset

Puun myynti

Puukauppa alkaa puunmyyntisuunnitelman ja hakattavan alueen määrittelemisellä, eli leimikon tekemisellä. Teetä se metsänhoitoyhdistyksellä! Leimikko määritellään sinun toiveittesi ja tarpeittesi mukaan. Leimaus ja suunnitelma ovat tärkeä, sillä sen avulla myytävä puuerä ja leimikko voidaan kilpailuttaa puunostajien kesken. Se on pohjana puukauppasopimuksen teossa ja leimikon myynnissä.

Näytä enemmän >>

Taimikonhoito

Nuoren taimikon uhkia ovat heinät, lehtipuuvesakko ja pensaat. Hirvieläimet, myyrät ja sienitauditkin voivat pysäyttää pienten taimien kasvun. Tarkasta alle metrinen taimikko vuosittain. Luontaisesti uudistettava alue kannattaa tarkistaa viimeistään kolmantena vuonna maanmuokkauksen jälkeen.

Näytä enemmän >>

Metsätilan omistusjärjestelyt

Aloita metsätilan omistusjärjestelyjen suunnittelu yhdessä asiantuntijoidemme kanssa. Myös perilliset tulee ottaa mukaan suunnitteluun heti alusta alkaen, jotta heidänkin toiveensa saadaan huomioitua. Tarpeettomia tilajakoja kannattaa välttää, jotta tilan koko säilyy järkevänä uudelle omistajalle. Sukupolvenvaihdos alkaa tilan arvon selvittämisellä. Tämän jälkeen käydään asiantuntijan kanssa läpi eri vaihtoehtojen taloudelliset seuraamukset ja selvitetään kannattavin tapa toteuttaa sukupolvenvaihdos kulloiseenkin tilanteeseen.

Näytä enemmän >>

Metsäsuunnitelma

Metsäsuunnitelma on metsänomistajan avuksi tehtävä käsikirja, johon kootaan tieto puustosta, metsänhoitotarpeista ja puunmyyntimahdollisuuksista. Se kertoo paljonko metsästäsi voi saada tuloja tulevina vuosina ja paljonko metsänhoitoon pitää panostaa, jotta metsäsi tuottaa hyvin.

Näytä enemmän >>

Metsän lannoitus

Ota yhteyttä meihin, kun metsäsi kaipaa terveyslannoitusta tai haluat kasvatuslannoituksella metsällesi paremman tuoton. Metsänhoitoyhdistys kerää lannoitettavat kohteet yhteishankkeeksi, jolloin lannoitus tulee edullisemmaksi. Suunnittelemme ja hoidamme lannoitukset keskitetysti kopteri- tai maalevityksenä.

Näytä enemmän >>

Yksityistien perusparannus ja uuden yksityistien rakentaminen

Metsänhoitoyhdistys suunnittelee ja toteuttaa yksityisteiden kunnostus- ja rakennushankkeita. Ota yhteyttä, niin mietitään sinun kohteesi tarpeisiin paras vaihtoehto. Hoidamme koko tiehankkeen: suunnittelemme, kilpailutamme työt ja hoidamme toteutuksen. Esiselvitys on maksuton.

Näytä enemmän >>

Taimet ja istutus

Tilaa taimet metsänhoitoyhdistykseltä jo puunmyyntisuunnitelman tekemisen yhteydessä. Näin varmistat, että oikeanlaisia taimia on saatavilla, kun istuttaminen on ajankohtaista. Jos sinulla ei ole mahdollisuutta istuttaa itse, voit samalla varata meiltä istutustyön tekemisen.

Näytä enemmän >>